All posts by admin

Dirty Cheap Creative is a creative digital video production & broadcasting agency focusing on video production for online advertising, internal strategy communications, marketing insight and event marketing. We provide innovative broadcasting consultancy and creative interactive communications solutions to complete and support our clients' advertising campaigns. We have a team of talents to create 3D, stop motion, claymation, motion graphics animations and digital video compositing and production inhouse. Dirty Cheap Casting, our street casting agency is currently mining for new talent. The talent database is growing and is now available for our partners' use. We accept online applications. Dirty Cheap Firestaata is a viral traffic initiation service. We use media budgets to generate low cost, targeted clicks for our clients' online projects. Dirty Cheap Hosting is an exclusive hosting service. We share our server to give our clients fast, reliable media streaming services to match their high performance and bandwidth needs for rich media hosting and streaming. Our bandwidth is %100 on TTnet backbone, located at Grid Telekom Istanbul Datacenter and burstable up to +200 Mbps. We also work with advertising agencies to create better and more effective commercial films by integrating motion graphics and digital video, giving their creatives new and exciting desktop film idea openings. We provide creative solutions to make the best of low production budgets. We are currently working for advertising agencies such as Young & Rubicam, Ajans Ultra, Alice BBDO, Medina Turgul DDB, Rafineri and Ogilvy One.

Ücretsiz 31

Yaklaşık 1.000.000 izlenmeye ulaşan Moral Bozukluğu ve 31 Youtube’dan kaldırıldı. Neden olduğunu tam anlayamadık. Yakında HD olarak bir daha yükleyeceğiz. Şimdilik upload eden bir hayırseverin hesabından paylaşıyoruz. Böylece kısa bir aradan sonra 31’e kaldığımız yerden devam ediyoruz.

IMDB’de altyazılı olarak da var: http://www.imdb.com/video/wab/vi3366951705/

Moral Bozukluğu ve 31 Soundtrack

mbv31_stFilmden önce soundtrack’i dağıtıyoruz. Filmin ilk gösterimi yapıldı. 21 Şubat’ta son İstanbul gösteriminden sonra film internette olacak. Bu arada Fatih Özgüven’in bugünkü Radikal’deki yazısı bize cesaret verdi. Çok teşekkür ediyoruz kendisine.

Soundtrack download linki: http://www.moralbozukluguve31.com/mbv31soundtrack.zip

Müzik Süpervizörü: Ali Şahinbaş

Moral Bozukluğu ve 31 Original Soundtrack

1. Kaan Sezyum feat. Ask It Why – MBV31 Intro

2. Macit Kimyacı feat. Ruffkutz & Gadjo Dilo – Dünya Tanrısı Çıldırmış

3. Ask It Why – Otuzbir

4. Onur Bumbum – Bi Dur

5. Pickpocket – Vazgeç

6. Ege Kayacan – Şambali Radyo Spotu

7. Pickpocket – Kork Benden

8. Subsky & Fuchs – Şambali Aydınlanma

9. Kaan Sezyum – Sevginin Gücü

10. Ask It Why – Pasta

11. Pickpocket – Hayalle Gerçek Arasında

12. Subsky – MBV31 Theme

13. Kaan Sezyum – Kalpten Kale

14. Mo-x – Düşünme

Tüm müzisyenlere 31’e el attıkları için çok teşekkür ederiz.

!F İstanbul Bağımsız Filmler Festivali 31’cileri ağırlıyor!

ifistanbulMoral Bozukluğu ve 31’in ilk gösterimi !F İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde yapılacak. Film İstanbul ve Ankara’da gösterilecek. Festival sonrasında film internete koyulacak ve korsan DVD’cilerde satılmaya başlayacak.

Detaylar: http://www.ifistanbul.com/

Moral Bozukluğu ve 31 / Billur Fetiş Cut

Billur Kalkavan’ın programı için Uluç aceleyle bir cut yaptı filmden. Özer’in yaptığı logoyu da koyduk. Tayga’ların Ask It Why isimli lise grubunun Otuzbir isimli hard core parçası da eklendi, bu oldu. Böylece filmden bir takım görüntüler de ilk kez görülmüş oldu bir yerde. Cüneyt Özdemir de program boyunca Twitter’dan hayranlığını dile getirdi. Bir sonraki filmimizde kendisine gıyabında yer vereceğiz inşallah.

Film Hakkında sayfasına filmden kareler ekledik.